تبلیغات
اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خوروبیابانک

اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خوروبیابانک
سال اقتصادوفرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی

میانه روی در انفاق به محرومان

آیه‌ی بعد «وَ الَّذِینَ إِذَا أَنفَقُوا»ْ (فرقان/67) بندگان خوب خدا چه كسانی هستند؟ داریم صفاتشان را می‌شماریم. 1- روان هستند. 2- پز نمی‌دهند. قیافه و رانندگی و موتور و دوچرخه و راه رفتن و عروسی و جشن و عزا و آمین و عطسه و سرفه و زنگ موبایل و اصلاً هیچی‌اش با بقیه فرق نمی‌كند، طبیعی طبیعی است. 2- با آدم‌های جاهل جر و بحث نمی‌كنند. 3- بخشی از شب را با خدا گفتگو دارند، 4- از ترس خدا به خدا پناه می‌برند. 5- در پول خرج كردن «وَ الَّذِینَ إِذَا أَنفَقُواْ لَمْ یُسْرِفُواْ وَ لَمْ یَقْترُُواْ وَ كَانَ بَینْ‏َ ذَالِكَ قَوَامًا» (فرقان/67) بنده خوب خدا كسی است كه در پول خرج كردن، میانه است.

بچه‌ای نزد پیغمبر آمد گفت: مادرم گفته: پیراهن پیغمبر را برایش تبرك ببرم. پیغمبر هم یك پیراهن داشت، درآورد به بچه داد، گفت: به مادرت تبرك بده. اذان گفتند: «حی علی الصلاة»، «حی علی الفلاح» پیغمبر پیراهن نداشت. آیه نازل شد چه كسی گفته: پیراهنت را بدهی؟ كسی كه یك پیراهن دارد، حق ندارد به كسی بدهد. «وَ لا تَجْعَلْ یَدَكَ مَغْلُولَةً إِلى‏ عُنُقِك‏» (اسراء/29) نه آن رقمی كه دستت به گردنت قفل شود كه، یعنی دستت در جیبت نرود، «وَ لا تَبْسُطْها كُلَّ الْبَسْطِ» نه آن رقمی كه هرچه داری بدهی، باید برنامه‌ریزی باشد برای پول خرج كردن. وقتی انفاق می‌كنید، چه به فقرا، چه خرجی خودتان «لَمْ یُسْرِفُوا» اسراف نكنید.

یك روز حضرت می‌خواست این آیه را نمایشی كند. یك مشتی شن برداشت، محكم گرفت، یعنی مشتش بسته است و یك دانه از این شن‌ها از دستش خارج نمی‌شود. گفت: این درست نیست. بعد یك مشت دیگر برداشت، دستش را كج كرد و همه شن‌ها ریخت. گفت: این هم درست نیست. دفعه‌ی سوم یك مقدار شن برداشت، یك خرده را نگه داشت و یك خرده را ریخت. گفت: این درست است. مهمانی می‌دهید، فقط تجار را دعوت كنید، غلط است. فقط فقرا را دعوت كنید، این هم غلط است. چون وقتی به فقرا غذا می‌دهید، می‌گویند: معلوم است حاج آقا روزه خورده، كفاره می‌دهد. گفتند: شصت فقیر را سیر كن، این مال فقرا است. فقط تاجرها باشند زندگی اشرافی ممنوع! فقط فقرا باشند، باز فقرا تحقیر می‌شوند، یك تاجر و یك فقیر با هم باشند.

الآن در مهمانی‌ها متأسفانه شخصیت‌ها را یك سمت می‌كنند می‌گویند: شما بلند پایه هستید، بروید اینجا. گداها را می‌گویند: آن طرف تر بروید. این كیف نمی‌كند. كیف آن است كه راننده و شخصیت كنار هم غذا بخورند. اینطور باشد احترام است. ولذا اگر كسی به فقرا غذا بدهد اما اینها را در یك اتاق دیگر بكند، باز هم كرامت نیست. كرامت این است كه با هم باشیم.

تمام كمالات یكجا خوب است و یكجا بد است. تنها چیزی كه همیشه خوب است عدالت است. مثلاً سخاوت یكجا خوب است و یكجا بد است. ترس یكجا خوب است و یكجا بد. علم یكجا خوب است و یكجا بد. خیلی وقت‌ها علم بد است. یعنی من بدانم كه كی می‌میرم. خیلی بد است، من اگر بدانم 17 روز دیگر می‌میرم، همین حالا از ترسش می‌میرم. خیلی چیزها یكجا خوب است و یكجا بد. اما چیزی كه همیشه خوب است، برای همه خوب است، برای دوست و دشمن و بچه و بزرگ و دور و نزدیك، عدالت است. عدالت با دشمن خوب است، با دوست هم خوب است. در خانه هم خوب است.

یك مادری سه تا خرما داشت و دو تا بچه. یك خرما را به این بچه داد، یك خرما به آن بچه داد. خرمای سوم را با دقت تقسیم می‌كرد. امیرالمؤمنین فرمود: مادر تو به خاطر این دقتی كه داری، كه بین بچه‌هایت فرق نمی‌گذاری اهل بهشت هستی. چون دقت می‌كنی كه بین بچه‌ها فرق نگذاری. حدیث داریم پدر و مادرها بین بچه‌هایشان فرق نگذارند. حتی در «من لا یحضر» حدیثی داریم كه اگر كسی در وصیت فرق بگذارد، گناه كبیره كرده است. بگوید: من دارم می‌میرم، به او دو تومان بدهید و به این یك تومان. نباید بین بچه‌ها فرق گذاشت. البته بچه‌های هم سطح، نه اینكه اگر پدر ما بك بچه‌ی كوچولو دارد، او را بوسید، یك نردبان بگذارد، من را هم روی پشت بام ببوسد. نه یعنی بچه‌هایی كه هم سطح هستند. بچه‌هایی كه هم سطح هستند، بینشان فرق نگذارید. میانه‌روی، «لَمْ یُسْرِفُوا» اسراف نه «وَ لَمْ یَقْتُرُوا» تنگدستی هم نه، «وَ كانَ بَیْنَ ذلِكَ قَواماً»
[ سه شنبه 20 اسفند 1392 ] [ 03:20 ب.ظ ] [ اخوک الصغیر //مسئول اداره تبلیغات اسلامی// ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


پیامهای فرهنگی و اطلاع رسانی تبلیغی شهرستان خوروبیابانک

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب