تبلیغات
اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خوروبیابانک

اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خوروبیابانک
سال اقتصادوفرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی

انسان، تک و تنها

«و لقد جئتمونا فرادی کما خلقناکم أول مرة و ترکتم ما خولناکم وراء ظهورکم، و ما نری شفعاءکم الذین زعمتم أنهم فیکم شرکاء، لقد تقطّع بینکم و ضل عنکم ما کنتم تزعمون»(سوره انعام، آیه94)

و همانا امروز تک و تنها پیش ما آمدید همانگونه که ما شما را در آغاز آفریدیم و آنچه به شما داده بودیم همه را پشت سرتان گذاشتید و رها کردید و اینک همراهتان شفیعانی را نمی بینیم که می پنداشتید در میان شما اینها شریکان ما هستند، اکنون پیوندتان از هم قطع شدو آنچه خیال می کردید و برای خود می بافتید، تباه شد.

فرادی: جمع فرد و فرید است به معنای تنها یا چیزی که از یک جهت جدای از غیر خود باشد در برابر " زوج " که از یک جهت با غیر خود همراه باشد. جبائی در تفسیر فرادی گوید: یعنی از مال و خانواده و فرزندان و آنچه موجب اعتبار و شخصیتش است جدائی یابد. زجّاج گوید: یعنی جدا از رفتار و شریکان در گمراهی.

خولناکم: تخویل یعنی عطا کردن و بخشیدن و اصل کلمه به معنای بخشیدن خول یعنی غلامان است و در اینجا کنایه از اموال و دارائیهای انسان است که با مردن، هر چه دارد از دستش می رود.

این سخن خداوند است، سخنی حق است که یا واقعا هنگام مرگ و یا در روز رستاخیز به انسانها گفته می شود و یا اینکه زبان حال است و هیچ لزومی ندارد که فرشتگان مثلا این سخن را هنگام مرگ به انسان بگویند. این یک واقعیت است که انسان همانگونه که آفریده شد، تک و تنها به سوی خدا باز می گردد. «انا الیه راجعون». همانطور که در آغاز پیدایش انسان، تنها و تنها به دنیا می آید، در روز بازگشت نیز تک و تنها به سوی خدا باز می گردد. آن همه مال و ثروت و جاه و مقام و غلام و کنیز و دیگر وسائل آسایش که داشت همه را یک جا و بی اختیار رها می کند و دست خالی بر می گردد، نه یاری و نه یاوری. «یوم یفرّ المرء من أخیه و أمّه و بنیه» در آن روز وانفسا هر کس به خودش مشغول است، حتی به نزدیکترین افراد توجهی ندارد، از پدر و مادر و حتی زن و فرزندش گریزان است. «لکل امرئ منهم یومئذ شأنٌ یغنیه» هر کس گرفتار کار خودش است و آنچنان مشغول به خود است که به یاد دیگران هر چند به او نزدیک باشند نمی افتد. «یوم لا تملک نفسٌ لنفس شیئا و الامر یومئذ لله» در آن روز هیچ کس کاری برای دیگری از پیش نمی برد زیرا در آن روز داور خدا است و امر، امر او است.

در آنجا به آنها گفته می شود: کجایند بتهائی که می پرستیدید و می پنداشتید شفاعتتان می کنند؟ کجایند آن شخصیتهائی که به آنها دل باخته بودید و شما را از راه حق گمراه می کردند و توقع داشتید در این روز سخت به دادتان برسند؟ کجایند امامان گمراهی و ضلالت که دل به آنها خوش کرده بودید و شما را از راه خدا دور می ساختند؟ کجایند آن راهبران دروغین که به آنها اعتماد کرده بودید و امید خیر می داشتید؟ به هر حال از این آیه شریفه چنین بر می آید که مال و ثروت و جاه و مقام دنیوی هیچ سودی برای روز مبادا و زندگی واپسین که زندگی جاویدان است، ندارد. تنها چیزی که انسان را در می یابد عمل صالح و کار شایسته و خدمت به بندگان و در یک کلمه پرستش خدا است.

غم و شادمانی نماند ولیکجزای عمل ماند و نام نیک
مکن تکیه بر ملک و جاه و حشمکه پیش از تو بوده است و بعد از تو هم

و اصلاً نظامی که در آن جهان حکمفرما است نظام فردی است نه اجتماعی به این معنی که ما در این دنیا نمی توانیم تک و تنها زندگی کنیم، همه به یکدیگر نیاز دارند.

شاعر عرب گوید:

الناس للناس من بدو و من حضرکل لکل و ان لم یشعروا خدم

.. همه مردم از صحرا نشین گرفته تا شهر نشین به یکدیگر احتیاج دارند و در حقیقت همه نوکر همدیگرند، زیرا نظام دنیا نظامی است اجتماعی و انسان هرچند تک آفریده شده ولی فطرتا اجتماعی است. أما در جهان پس از مرگ ( از برزخ تا قیامت) نظام دیگری بر انسانها حکم می کند. در عالم برزخ زندگی بر اساس نیروی روح و صفا و شهود و ملکاتی است که انسان در سیر زندگی دنیوی کسب کرده است و هرگز در تکوین آن غیر از خودش کسی دخالت نداشته ، پس آنچه به درد انسان می خورد و او را همراهی می کند صورت عقیده و عمل و نتایج اعمال او است که اگر خوب باشد او را در یابد و اگر بد باشد به کارش نیاید بلکه بدبختی و رسوائی و زیان همیشگی به دنبال خواهد داشت. «و ما تقدّموا لانفسکم من خیر تجدوه عند الله» آنچه پیش از خود بفرستید، در نزد خدا آنها را دریابید.

و به عبارت دیگر حیات برزخی حیات مثالی و انفرادی است و شفاعت کننده انسان قبل از هر چیز خود عمل او است. البته این مطلب ربطی به شفاعت انبیا و اولیا ندارد چه اینکه آنها نیز شفاعت نمی کنند جز با امر و اذن خداوند و تنها کسانی شامل شفاعت شوند که قابلیت داشته باشند و قابلیت داشتن مستلزم عمل صالح است.

به امید آنکه با کارهای خوب و خیر، خود را در آن جهان از تنهائی و وحشت درآوریم و قابلیت شفاعت اولیای خود را داشته باشیم. 

والسلام
[ دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 ] [ 08:32 ق.ظ ] [ اخوک الصغیر //مسئول اداره تبلیغات اسلامی// ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ


پیامهای فرهنگی و اطلاع رسانی تبلیغی شهرستان خوروبیابانک

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب